3 kroky, jak předělat svůj šatník na etický

Mnoho lidí, kteří se rozhodnou změnit svůj přístup k módě a nakupování, stojí před otázkou – jak mám změnit svůj šatník, aby byl etičtější?

Mám všechno vyhodit a nakoupit si všechno nové a fair trade?

V tomto článku bych se s Vámi chtěla podělit o můj přístup, který je využitelný pro všechny.

Máme tedy vyházet všechno oblečení od neetických značek? A investovat tisíce korun do obnovy šatníku? Myslím si, že ne!

Na oblečení, které jsme si již koupili, bylo vynaloženo mnoho lidských i jiných zdrojů a tím, že bychom oblečení pořádně nevyužili a vyhodili, by všechny přišly nazmar. Víte, že na výrobu jednoho trička se spotřebuje v průměru 2700 litrů vody? To je množství pitné vody pro jednu osobu na 900 dní! Pokud to tričko vyhodíme, aniž bychom ho pořádně zužitkovali, vyhodíme (mimo jiné) i tu vodu, která na jeho výrobu byla potřeba.

Obnova šatníku ekologickým a fair trade směrem je běh na dlouhou trať a pokud máme průměrně vybavený šatník (tzn. plné skříně věcí), může to trvat i několik let. Ale už jen tím, že se do toho pustíme, děláme něco pro sebe i naši planetu.

Pojďme se podívat, jak na to.

Organicclothes1

1. Nekupuj nové věci

Většina z nás má v šatníku vše, co potřebuje na všechny roční období. Nemusíme si kupovat nové tričko jen proto, že je ve slevě a proto, že žádné v té rozkošné světle meruňkové barvě ještě nemáme.

Nakupování méně oblečení má několik výhod:

  • méně věcí na praní
  • méně věcí na úklid
  • více místa doma
  • menší nápor na životní prostředí
  • a v neposlední řadě spousta ušetřených peněz!

2. Pošli to dál

Otevřu skříň naplněnou oblečením k prasknutí a povzdechnu si: ,,Zase si nemám co obléct!” Znáte to? Většina z nás má ve skříních spoustu věcí, které jsme neměli několik let na sobě. Zabírají nám zbytečně místo a vyvolávají v nás pocit zahlušenosti věcmi. Ale co s nimi? Je nám líto je vyhodit a třeba se někdy ,,budou hodit”.

Elegantní způsob, jak se zbavit nepotřebných věcí, je někomu je darovat nebo prodat. Oblečení nepřijde nazmar a ještě potěší někoho dalšího.

Jak na to?

Můžete:

  • naplánovat sraz se svými známými a nepotřebné oblečení si navzájem povyměňovat nebo darovat
  • prodat oblečení do second-handu
  • prodat oblečení online například na www.ebay.com, www.aukro.cz
  • prodat, darovat nebo vyměnit na www.vinted.cz
  • darovat na charitu

Stejným způsobem můžete získat nové oblečení, které už se někomu jinému nehodí. Rázem máte nový kus šatníku, který našel nové využití a jinde by jen překážel.

3. Nakupuj nadčasové fair trade oblečení z kvalitních materiálů

Oblečení, co se mi nehodí, jsem rozdala, nové si u tradičních neetických značek koupit nechci, ale přece jen něco potřebuji. Co teď?

Objevte svět fair trade oblečení! Zjistila jsem, že fair trade oblečení nemusí vypadat jako šedivý pytel, naopak jsem objevila svět nadčasových vzorů a elegantních střihů. Společenosti, které vyrábí fair trade oblečení, navíc dbají i na dopad výroby na životní prostředí a vy si tak můžete být jisti, že ty šaty, co máte na sobě, vyrobil někdo, kdo za ně dostal férovou mzdu, pracuje v lidských podmínkách a jejich výroba nepřitěžuje naší planetě. Toto oblečení se navíc vyrábí z přírodních materiálů jako je bio bavlna, len, konopí či bambus nebo třeba z recyklovaného polyesteru.

O značkách, které prodáváme na Green butik se můžete dočíst zde a o materiálech zde.

A jaké máte vy zkušenosti s obnovou šatníku? Jaký kousek máte ve svém šatníku nejdéle? Máte další tipy na obnovu šatníku?

Napište mi do komentářů!