8 principů (nejen) udržitelné módy

V prvním článku Co je slow fashion a proč by nás to mělo zajímat jsme se dozvěděli, co je slow fashion a proč vznikla.

V tom dnešním bych Vám chtěla představit 8 principů, jejichž uplatňování nám může pomoci dělat lepší rozhodnutí o našich nákupech i našem životním stylu a zlepšit tak celý systém.  Nejedná se o univerzální návod a každý si jej může (a musí) vztáhnout na svoji situaci a svoje potřeby. Jedná se spíše o inspiraci, jak lze jinak na věci nahlížet.

Udržitelná móda

1. Široký úhel pohledu

Každá činnost každého člověka na zemi, je spojena s činností jiných lidí. Je důležité vidět vše propojeně a ne jako jednotlivé problémy, které je třeba řešit odděleně (tak jak nás to učí ve škole rozdělením předmětů). Výroba oblečení má dopad na sociální podmínky lidí, kteří jej vyrábějí a naše životní prostředí.

2. Zpomalení spotřeby

Tím, že zpomalíme naši osobní spotřebu, umožníme planetě Zemi regeneraci, kterou nutně potřebuje. Dnes vysáváme přírodní zdroje tak rychlým tempem, že s námi planeta začíná ztrácet krok. Zpomalme a nalaďme se na stejný rytmus.

3. Rozmanitost

Rozmanitost je důležitá, protože při ní nedochází k hromadění negativních problémů na jednom místě. Podporujme různé inovativní byznysy, v módě například nezávislé návrháře, malé oděvní značky, nákupy z druhé ruky, vintage oblečení, recyklované oblečení. Udržujme svět rozmanitý.

4. Respektování druhých

Vyjádřeme respekt druhým lidem tím, že férově ohodnotíme jejich práci a nebudeme na nich a jejich životní situaci parazitovat.

5. Budování vztahů

Budování vztahů mezi výrobcem a spotřebitelem má pozitivní dopad pro obě strany. Jako spotřebitelé víme, že výrobci můžeme věřit a víme, co od něj kupujeme. Výrobce zase zná naše potřeby a má jistotu, že nám produkt může prodat.

6. Materiály

Používáním ekologických a místních zdrojů a materiálů pomáháme sobě i našemu životnímu prostředí.

7. Důraz na kvalitu a nadčasovost

Dnes jsme obklopeni nekvalitními věcmi, které jen zabírají místo a neplní správně svůj účel. Po krátké době jsou nepoužitelné a zůstanou ležet někde na skládce, kde dále dlouhá léta zamořují naše životní prostředí. Nákupem kvalitních a nadčasových výrobků můžeme omezit naši spotřebu a ulevit tak celému cyklu.

8. Uvědomění si

Spojením všech předchozích principů dohromady se v nás vytvoří povědomí o dopadu jednotlivce na celý cyklus a můžeme jej vědomě začít ovlivňovat aktivními kroky.

Tento článek je volně inspirován článkem The Slow Fashion Movement.