Oblečení je jako naše druhá kůže. Strávíme v něm často celý den nebo noc. Proto bychom měli být při jeho výběru pečliví, abychom měli jistotu, že nám dobře sedne jak velikostí tak zejména materiálem. Zde Vám představujeme přírodní materiály, ze kterých se vyrábí produkty v našem e-shopu Green butik.

Bio bavlna

GOTS oblečení z přírodních materiálů

Bio bavlna je pěstována postupy, které mají nízký dopad na životní prostředí. Biologická produkce obnovuje a udržuje úrodnost půdy, omezuje používání toxických chemických pesticidů a hnojiv a buduje biologicky udržitelné zemědělství. Střídání plodin a hnojení kompostem vede ke zdravé půdě.

Díky své čistotě je bio oblečení z bio bavlny jemnější, jelikož jejich ochmýřená vlákna nebyla zničena chemickými procesy, hypoalergenní, prodyšné a ochlazují nebo zateplují tělo. Bio oblečení je přirozeně o něco dražší než z normální bavlny, jelikož mají větší náklady na pěstování a výrobu. Ten příjemný pocit, když je máte na sobě, za to ale rozhodně stojí.

Všechny produkty z bio bavlny, které u nás najdete, mají certifikát Global Organic Textile Standard.

Prohlédnout oblečení z biobavlny.

Oblečení z konopí

Konopí je další rostlina, která upadla v zapomnění, ale stále se najdou lidé, kteří oceňují její kvality. Konopí se dříve hojně pěstovalo i u nás a mělo četné využití – kromě oblečení z něj lze vyrábět papír, stavební materiály, kosmetiku i plasty.

Konopí má třikrát větší výnosnost než bavlna a podobně jako u lnu je látka z něj pevná a odolná, oblečení Vám tedy vydrží déle než například z bavlny. Tkanina dobře dýchá a má přirozené antibakteriální vlastnosti.

Procházet oblečení z konopí

Lněné oblečení

Lněné kratké hnědé kalhoty Komodo

Len je jednoletá rostlina, která se pomalu vrací na své někdejší výsluní. Dříve bývalo oblečení ze lnu zcela běžné, ve 20. století jej však nahradily umělé materiály a levnější bavlna.

I v dnešní době nám však má len co nabídnout. Je to zcela ekologický materiál, jelikož je plně recyklovatelný a při jeho pěstování není potřeba používat žádné pesticidy ani hnojení. Oblečení ze lnu je proto přirozeně bio, i když jako bio výrobek není certifikované. Oproti zažitému mýtu len není drsný. Je naopak na nošení velmi příjemný, zejména v létě, kdy dobře odvádí pot. Každým praním se navíc více zjemňuje.

Stejně jako tencel je přirozeně antibakteriální. Jeho vlákno je velmi pevné, dokáže pohltit vysoké množství vody a přitom nepůsobí mokře a snáší i vysoké teploty. Lněné vlákno stárne pomalu a proto Vám oblečení z tohoto materiálu bude přinášet užitek dlouhou dobu.

Tencel

Oblečení z přírodních materiálů - Tencel Tencel je přírodní materiál, který se získává ze surového eukalyptového dřeva pěstovaného v trvale obnovitelných lesních porostech. Jedná se o vysoce ekologický materiál, jelikož je plně rozložitelný a na 1 m² se vypěstuje 10x více objemu produkce než u bavlny. Při jeho výrobě nejsou používány žádné toxické přísady a chlór.

Tencel rovněž absorbuje o 50 % více vlhkosti než bavlna a má přirozené antibakteriální vlastnosti. Je jemný jako hedvábí, chladivý jako len a hřeje jako vlna. Často se proto využívá u sportovního oblečení, ale uvidíte, že i na normální nošení je velmi příjemný.