Na každém nákupu záleží
Fair trade neboli spravedlivý obchod je sociální hnutí, jehož cílem je pomáhat výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat dlouhodobou udržitelnost.
Textilní průmysl představuje čtvrtý největší průmysl na světě, který zaměstnává šestinu světové populace. Kolem 80 % oblečení se vyrábí v tzv. rozvojových zemích. Ve většině továrnách na oblečení panují otřesné pracovní podmínky – velkou část pracovníků představují děti, pracovníci pracují běžně i 16 hodin denně bez dnů volna, pohybují se mezi nebezpečnými chemikáliemi a za to všechno dostávají plat, který nestačí ani na pokrytí těch nejzákladnějších výdajů.
Budovy továren jsou navíc stavěny rychle a nekvalitně, jak se bohužel potvrdilo při tragédii v roce 2013 v bangladéšské továrně Rana Plaza, kde zemřelo 1129 lidí a dalších 2515 bylo zraněno. V troskách byly nalezeny štítky značek jako Benetton, C&A, Camaieu, Carrefour, Kappa, Mango, Primark a jiné.
Naštěstí existují i značky, kterým na lidech vyrábějících pro ně oblečení záleží a které se rozhodli zapojit do Fair trade hnutí a zasadit se o lepší podmínky pro své pracovníky.
Co přesně znamená fair trade oblečení?
- Pracovníci pracují ze své svobodné vůle.
- Pracovníci mají svobodu se sdružovat a právo na kolektivní vyjednávání.
- Pracovníci pracují v bezpečném a čistém prostředí.
- Pracovníci jsou starší 16-ti let.
- Mzda pracovníků odpovídá státnímu průměru nebo je vyšší.
- Dodavatelům je placeno předem, aby se kvůli nákupu materiálu nedostali do dluhu.
- Pracovníci mají pravidelné přestávky a dny volna.
- Muži a ženy mají stejné platové ohodnocení.
- Pracovníci dostávají pravidelnou práci, tak jak je stanoveno právem a zvykem země.
- Není tolerováno násilné nebo nelidské jednání.
- Zboží je vyráběno s ohledem na životní prostředí.
Pokaždé, když za něco platíme, si vybíráme svět, v jakém chceme žít. Nákupem fair trade oblečení od společností, kterým záleží na blahobytu jejich spolupracovníků a našeho životního prostředí, hlasujete pro lepší svět.